Turistická informačná kancelária Považská Bystrica

Tip na víkend

dsc_0100-kopieweb.jpgSúkromné múzeum archeológie a ľudových predmetov

Expozíciu maličkého múzea situovaného v podkroví rodinného domu tvorí niekoľko častí. Oboznámite sa tu s postupným osídľovaním považskobystrického regiónu, samozrejme s názornými ukážkami. Nemenej zaujímavá je aj expozícia platidiel, ktorá dokumentuje vývoj mincovníctva od 10. storočia až po súčasnosť.
Na svoje si tu prídu aj obdivovatelia tradičnej ľudovej kultúry. Národopisná expozícia tu reprezentuje tradičný ľudový odev a predmety starých remesiel, akými sú drotárstvo, kováčstvo či zámočníctvo. Zaujímavá expozícia je navyše obohatená o poučný výklad samotného zberateľa vystavených predmetov.
Kontakt:Ladislav Janech
Považská Teplá č. 71
042/438 13 79


 


dsc_0202-kopieweb.jpgMúzeum Horný Moštenec

Malá drevenička v mestskej časti Horný Moštenec je zrekonštruovaná na múzeum v ktorom si môžete pozrieť staré fotografie zachytávajúce rôzne udalosti z čias našich predkov. Zachovali sa fotografie divadelného súboru, požiarneho zboru, výstavby a rekonkštukcie kostola. V prednej izbe je výstava fotografi a zariadenie dobovej spálne so starou skriňou a truhlicou na šatstvo. Veľmi zaujímavá je kuchyňa, v ktorej sa zachovala pôvodná stavaná pec, rôzne nádoby, mlynčeky a iné pracovné pomôcky. V zadnej časti dreveničky je sústredené pracovné a hospodárke náradie. V múzeu sa počas roka poriadajú rôzne akcie ako sú driapačky, Vianoce na dedine, Fašiangy, Zabíjačka, Veľkonočná výstava, výstava ručných prác, pre deti tam organizujú rôzne tvorivé dielne a stretnutia, ... 
Do múzea sa dostanete mestskou hromadnou dopravou č. 9.


Otvorenie a sprievod múzeom na požiadanie zabezpečí vedúca p. Marta Petríková 
tel. 0905 / 305 431dsc_0331-kopiekopweb.jpgPrechádzka Manískou tiesňavou

Turisticky vyhľadávanou prírodnou atrakciou je najužší kaňon na Slovensku - Manínska tiesňava vyznačujúca sa bizarnými skalnými formami a vzácnou faunou a flórou. Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny miestami vysoké až 400 m. V podstate sú tu dve menšie tiesňavy oddelené malou kotlinkou. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu. Zo strmých svahov je dno doliny často zasypávané snehovými lavínami, ktoré vedia vyššie položené dediny aj na niekoľko dní odrezať od sveta. Hromada snehu sa v tônistých polohách pomaly topí, takže tu niekedy vydrží až do mája. Smerom proti prúdu potoka možno pokračovať po náučnom chodníku, ktorý nás privedie k ďalšej prírodnej rarite - Kostoleckej tiesňave s najväčším skalným previsom na Slovensku a impozantným sutinovým kužeľom.


Na bicykli po okolí ...


Vyznávačom cykloturistiky môže región Považskej Bystrice ponúknuť nespočetné množstvo príležitostí ako upokojiť túžbu stráviť svoju dovolenku v sedle bicykla. Okolie Považskej Bystrice s množstvom vedľajších ciest, poľných a lesných cestičiek vedúcich nádhernou prírodou ponúka ideálne podmienky pre cykloturistiku. Javorníky i Strážovské vrchy sú ideálnymi pohoriami pre výber cyklotrasy, ktorá zodpovedá Vašim požiadavkám. Vďaka terénnej modelácii územia si prídu na svoje milovníci horských terénov ako i priatelia pohodlnejších ciest v rovinatom teréne.
1.Javorníckymi dolinami

Dĺžka trasy: 46 km
Ev. číslo: 2307 – modrá trasa
Prevýšenie: 578/563 m
Kategória: SPORT MTB
Popis trasy:
Cyklotrasa začína na Vážskej cyklomagistrále v Udiči. Vedie hore Marikovskou dolinou. Postupne prejdeme cez Prosné, Hatné, Dolnú a Hornú Marikovú až na rázcestie k osade Vlkov. Tu sa pustíme vľavo a postupne stúpame po asfaltovej ceste až pod Malý Javorník. Pretneme žltú turistickú značku a začneme klesať cez osadu Bartkovci do Podjavorníka. Schádzame dolu Papradnianskou dolinou cez Papradno, Brvnište, Stupné a Jasenicu. Trasa končí v Podvaží na Vážskej cyklomagistrále. V Marikovskej doline je vyznačených 5 žltých odbočiek do malebných osád – do osád Besné (2,5 km), Kátlina (3 km), Bahno (2,5 km), Máčkovci (2,5 km) a Ráztoka (2,5 km).
Krátka 6,5 km dlhá trasa (Udiča – Podvažie) spája Marikovskú a Papradniansku dolinu a umožňuje vytvoriť okruh. Na trasu sa pripája žltá trasa vychádzajúca od kaštieľa v Orlovom, je dlhá 4,5 km.
Občerstvenie na trase:
V každej obci na trase sa nachádza pohostinské zariadenie, cez víkend otvorené najmä v popoludňajších hodinách. Okrem toho:
Horná Mariková: Horský hotel Eva-Mária, Penzión Wolfland, Chata Ráztoka
Papradno: Agropenzión Grunt

Tip na víkend

 

 

 


Dnes

vystava-umeleckej-fotografie-001.jpgVýstava umeleckej fotografie
04.05.2018 - 20.06.2018
Výstavy / Fotografia
42. ročník výstavy umeleckej fotografie členov zväzu slovenských fotografov - výber fotografií. Otvorené: pondelok - piatok 8,00 - ......

vystava-karola-matejku.jpgKarol Matejka: Z mojej tvorby
21.05.2018 - 21.06.2018
Výstavy /
Výstava obrazov neprofesionálneho výtvarníka z Považskej Bystrice. Otvorené: pondelok - piatok: 8:00 - 16:00 h, streda 8:00 - ......

Rezervácie lístkov

Za nami

2071.JPGĽudmila Grancová: Enkaustika
15.01.2018 - 18.02.2018
Výstavy
Od 15. januára do 18. februára 2018 bola vo výstavnej miestnosti kina Mier inštalovaná výstava obrazov Považskobystričanky Mgr. ...

Diskusné fórum

kino

24.10.2012 11:39:26 :: Lubko
kultura v PB sa mi paci!...

02.10.2012 23:22:51 :: Ondrej
LA GIOA je ukážkou toho, že aj na Slovensku sú kvalitní...

15.12.2011 17:44:05 :: liza
Bez predsudku number one......

05.12.2011 11:17:38 :: divadelník
Už som sa tak dlho nenasmial, ako na tomto divadle. Proste ...

28.11.2011 21:57:25 :: Valdis
Divadlo v pondelok 28.11.2010 - Bez předsudku - BOMBA!! V...

zapoj sa do diskusie

 

Mailinglist

Ak chcete, aby sme Vás informovali o novinkách na našom portáli napíšte sem Váš e-mail.